flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Порядок звернення до суду із позовною заявою про стягнення аліментів на дитину.

07 лютого 2014, 12:53

 

Порядок звернення до суду із позовною заявою про стягнення аліментів на дитину.

 

Чинним законодавством України передбачений обов’язок батьків утримувати своїх дітей до їх повноліття ( ч.2 ст. 51 Конституції України, ст. 180 Сімейного кодексу України).

Відповідно до Закону України «Про охорону дитинства»,  дитиною є особа віком до 18 років (повноліття),  якщо згідно з законом,  застосовуваним до неї, вона не набуває прав повнолітньої раніше.

Крім того, Сімейним кодексом України встановлено, що якщо  повнолітні  дочка,  син  продовжують  навчання  і  у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу ( ст. 199 Сімейного кодексу України). Право   на   утримання   припиняється  у  разі  припинення навчання.  

Право  на  звернення  до  суду  з  позовом  про  стягнення аліментів має той з батьків,  з ким проживає дочка,  син,  а також самі дочка, син, які продовжують навчання. Слід також, зазначити, що законодавством передбачено обов’язок батьків утримувати своїх   повнолітніх непрацездатних дочку,  сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть надавати таку матеріальну допомогу.  

        Щоб звернутися до суду необхідно скласти позовну заяву  про стягнення аліментів на утримання дитини та зібрати такі документи:
- копії сторінок паспорта (1, 2 сторінки та прописка) 2-х примірниках;
 
- копії ідентифікаційного коду в 2-х примірниках;
- копії свідоцтва про шлюб – 2-х примірниках;
 
- копії рішення суду або свідоцтва про розірвання шлюбу (у разі, якщо шлюб розірвано) – 2-х примірниках;
- копії свідоцтва про народження дитини – 2-х примірниках;

- довідка та її копія про проживання дитини разом з Вами (у складі сім'ї), що підтверджує факт перебування дитини на Вашому утриманні ;

- якщо дитина хворіє, то необхідно долучити довідку та її копію про перебування на диспансерному обліку, стаціонарному лікуванні, а також квитанції про купівлю медичних препаратів – 2примірниках.
      При поданні позовної заяви про стягнення аліментів на неповнолітніх дітей судовий збір не сплачується (п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір"). 

      Відповідно до ст. ст. 183-184 Сімейного кодексу України аліменти можуть стягуватися таким чином:
- в частині від доходу платника аліментів (
наприклад 1/4, 1/6 і т. д.);
- в твердій грошовій сумі (
наприклад 500 грн, 700 грн). 

Відповідно до вимог статті 182 Сімейного кодексу України при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров’я та матеріальне становище дитини; стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.

        Якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері/батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття. Таким чином, розмір аліментів визначається виключно судом і в кожному конкретному випадку окремо. Крім того, розмір аліментів, визначений за рішенням суду, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них.

      В будь-якому разі розмір аліментів не повинен бути нижче 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (ч. 2 ст. 182 Сімейного кодексу України).

    Також необхідно звернути увагу на те, що відповідно до ст. 70 Закону України "Про виконавче провадження" і ст. 128 "Кодексу законів про працю" сукупний розмір відрахувань з заробітної плати не повинен перевищувати 50 відсотків середньомісячного заробітку.

        Після набрання рішенням законної сили необхідно отримати в суді копію рішення і виконавчий лист (у разі примусового виконання рішення суду через виконавчу службу). Для цього потрібно написати відповідну заяву. Після отримання копії рішення суду і виконавчого листа необхідно звернутися до відділу державної виконавчої служби за місцем роботи платника аліментів (якщо ж платник аліментів не працює, або ви не знаєте місце його роботи - за місцем проживання або знаходження майна) з відповідною заявою про виконання судового рішення та виконавчим листом. 

       З осіб, які отримують заробітну плату на підприємствах, в установах, організаціях (незалежно від форми власності), у фізичної особи-підприємця на території України, аліменти утримуються бухгалтеріями за місцем роботи, відрахування здійснюються з фактичного заробітку (доходу) на підставі постанови державного виконавця.

          У разі неможливості стягнення аліментів із заробітної плати чи інших доходів боржника протягом трьох місяців поспіль, якщо боржник не працює і не одержує доходів, стягнення звертається на майно боржника. Згідно ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження», звернення стягнення на будинок, квартиру, інше приміщення, земельну ділянку, що є нерухомим майном, провадиться у разі відсутності у боржника достатніх коштів чи рухомого майна. При цьому в першу чергу звертається стягнення на окрему від будинку земельну ділянку, інше приміщення, що належить боржнику.

      Крім того, за злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду аліментів на утримання дітей передбачена кримінальна відповідальність за ст. 164 Кримінального Кодексу України.

       Також, у випадку якщо місце проживання боржника не встановлено, державний виконавець звертається, згідно ст. 40 Закону України «Про виконавче провадження», до суду з поданням про розшук боржника.

      При виникненні заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду (боржника), одержувач аліментів (стягувач) має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення. Для стягнення неустойки (пені) необхідно отримати у відділі державної виконавчої служби розрахунок заборгованості по сплаті аліментів, та звернутися до суду з позовом про стягнення з боржника неустойки (пені).

 

Костюшко-Царук О. Е.

Керівник апарату

 Тиврівського районного суду

Вінницької області