flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Судовий виклик у кримінальному провадженні та наслідки неприбуття на судовий виклик.

09 серпня 2013, 12:46

 Судовий виклик у кримінальному провадженні та наслідки неприбуття на судовий виклик.

Судовий виклик є одним із заходів забезпечення кримінального провадження.

 Відповідно до ст.. 134 Кримінального процесуального кодексу України (далі КПК України) слідчий суддя під час досудового розслідування чи суд під час судового провадження має право за власною ініціативою або за клопотанням слідчого, прокурора, підозрюваного, обвинуваченого, його захисника, потерпілого, його представника здійснити судовий виклик певної особи, якщо слідчий суддя чи суд встановить наявність достатніх підстав вважати, що така особа може дати показання, які мають значення для кримінального провадження, або її участь у процесуальній дії є обов'язковою.

Суд здійснює судовий виклик учасників кримінального провадження, участь яких у судовому провадженні є обов'язковою.

Особа викликається до слідчого судді, суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв'язком, здійснення виклику по телефону або телеграмою.

      У разі тимчасової відсутності особи за місцем проживання повістка для передачі їй вручається під розписку дорослому члену сім’ї особи чи іншій особі, яка з нею проживає, житлово-експлуатаційній організації за місцем проживання особи або адміністрації за місцем її роботи.

       Повістка про виклик неповнолітньої особи, як правило, вручається її батьку, матері, усиновлювачу або законному представнику. Інший порядок вручення повістки допускається лише у випадку, якщо це обумовлюється обставинами кримінального провадження.

        Повістка про виклик обмежено дієздатної особи вручається її піклувальнику.

      Повістка про виклик вручається особі працівником органу зв’язку, працівником правоохоронного органу, слідчим, прокурором, а також секретарем судового засідання, якщо таке вручення здійснюється в приміщенні суду.

              У разі неявки особи на судовий виклик без поважної причини  або не повідомлення слідчого судді чи суд про причини свого неприбуття слідчий суддя чи суд  мають право накласти на таку особу грошове стягнення у розмірі : від 0,5 до 2 розмірів мінімальної заробітної плати. (Мінімальна заробітна плата становить : 01.01.2013 р. -30.11.2013 р. – 1147 грн., 01.12.2013 р. -1218 грн.). До підозрюваного, обвинуваченого та свідка чинним законодавством передбачена можливість застосування приводу.

            За злісне ухилення від явки на судовий виклик ( тобто навмисна неодноразова відмова від явки за викликом слідчого судді чи суду для участі в процесуальній дії) свідок та потерпілий несуть адміністративну відповідальність, передбачену ст.. 185-4 КУпАП. Санкція статті передбачає стягнення у виді накладення штрафу від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

           Відповідно до ст.. 138 КПК України поважними причинами неприбуття особи на виклик є:

1) затримання, тримання під вартою або відбування покарання;

2) обмеження свободи пересування внаслідок дії закону або судового рішення;

3) обставини непереборної сили (епідемії, військові події, стихійні лиха або інші подібні обставини);

4) відсутність особи у місці проживання протягом тривалого часу внаслідок відрядження, подорожі тощо;

5) тяжка хвороба або перебування в закладі охорони здоров’я у зв’язку з лікуванням або вагітністю за умови неможливості тимчасово залишити цей заклад;

6) смерть близьких родичів, членів сім’ї чи інших близьких осіб або серйозна загроза їхньому життю;

7) несвоєчасне одержання повістки про виклик;

8) інші обставини, які об’єктивно унеможливлюють з’явлення особи на виклик.

Перелік поважних причин, передбачених ст.. 138 КПК України не є вичерпним, оскільки визнані можуть бути поважними й інші обставини, які об»єктивно унеможливлюють явку особи до суду, зокрема наявність малолітніх дітей при неможливості доручити їх догляд будь-кому, тривала перерва у русі транспортних засобів тощо.

Про неможливість прибути на судовий виклик до суду з поважних причин особа має ( у разі якщо є можливість) заздалегідь повідомити слідчому судді чи судові поважну причину свого неприбуття.

 

Костюшко-Царук О. Е.

Керівник апарату

 Тиврівського районного суду

Вінницької області