flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Звернення до Європейського суду з прав людини

19 червня 2012, 10:36
Захист прав людини в Європейському суді з прав людини.
 
         Відповідно до абз. 5 ст. 55 Конституції України особа має право на звернення за захистом після використання національних засобів правового захисту у міжнародні юрисдикційні установи, які визнала Україна.
        Такою установою є Європейський суд з прав людини (далі Суд), який створений для забезпечення дотримання і виконання положень Конвенції «Про захист прав людини і основних свобод», що набула чинності 3 вересня 1953 р. (далі Конвенція) державами-учасниками шляхом розгляду і вирішення справ, прийнятих ним до провадження на основі заяв, які можуть подаватися фізичними та юридичними особами.              
          Юрисдикція Європейського суду з прав людини як міжнародного судового органу поширюється на держави-члени Ради Європи, що ратифікували Конвенцію. Україна ратифікувала Європейську конвенцію 11 вересня 1997 р.
           Конвенцією визначено основоположні права людини та особливий механізм їхнього захисту.
          Для того, щоб звернутися до Суду необхідно подати заяву (скаргу) , яка має стосуватись лише порушень прав, свобод і гарантій, зазначених у Конвенції або в Протоколах до неї, а саме: незаконного насильства, катування, нелюдського поводження з ув’язненими, рабства, примусової праці, щодо законності тримання під вартою, порушень при розгляді цивільних чи кримінальних справ, права на свободу та особисту недоторканість, дискримінація у здійсненні прав, викладених у Конвенції, право на повагу до приватного та сімейного життя, житла і кореспонденції, свобода вираження поглядів, свобода передавати чи отримувати інформацію, свобода участі у зібраннях та демонстраціях, вислання та екстрадиція, конфіскація майна та його вилучення, допущених однією з держав, на які поширюється дія Конвенції, які було допущено особисто до заявника.
         До Європейського суду з прав людини можна звертатися лише після використання всіх засобів адміністративного та правового захисту в державі, якої стосується заява (такими засобами правового захисту є звернення до відповідного суду з подальшим оскарженням рішення суду до апеляційної та касаційної інстанції).
         Після ухвалення остаточного рішення надається шість місяців для подання заяви до Європейського Суду. Після закінчення цього строку Суд не може прийняти заяву до розгляду.
         Строк звернення до Суду обчислюється від дати прийняття національного рішення або від дати, коли заявникові стало відоме це рішення.         
        Звернутися до Суду можна надіславши на його адресу лист, в якому зазначити  інформацію про факти щодо порушення прав та свобод людини, з посиланням на статті Конвенції та протоколи чи без них (потім буде додатково надіслано відповідний формуляр заяви, який потрібно буде детально заповнити та надіслати до Суду), або одразу ж надіслати заповнений формуляр заяви. Писати лист, заповнювати формуляр можна англійською чи французькою мовами, які є офіційними мовами Суду чи офіційною мовою будь-якої з держав, що ратифікували Конвенцію. Суд розглядає заяви безкоштовно.
 Лист і/або заповнений формуляр заяви надсилається за адресою:
The Registrar
European Court of Human Rights
Council of Europe
F-67075 Strasbourg Cedex
           На офіційному сайті Європейського суду з прав людини можна знайти форму заяви та рекомендації щодо її заповнення : www.echr.coe.int
          Після того як Суд отримав заяву вирішується питання про прийнятність заяви, тобто чи відповідає заява вимогам, передбаченим Конвенцією. У разі невідповідності заяви вимогам, передбачених Конвенцією заяву буде відхилено. Якщо заява містить декілька скарг, Суд може визнати деякі з них прийнятними, а інші відхилити. Якщо заяву або зазначені в ній скарги визнано прийнятними, Суд запропонує сторонам (заявнику та державі, якої стосується справа) укласти мирову угоду. У разі не досягнення сторонами згоди, Суд розгляне заяву та постановить рішення. Якщо Суд встановить, що мало місце порушення Конвенції, він може присудити «справедливу сатисфакцію», це визначена Судом конкретна сума грошей на відшкодування шкоди, спричиненої таким порушенням. Суд може також зобов’язати державу відшкодувати витрати заявника у зв’язку із зверненням до Суду. Заявник не сплачує додаткові кошти якщо Суд не встановить порушення. Остаточне рішення Суду є обов’язковим для виконання державою - відповідачем.
        Заяви в Суді розглядаються без виклику сторін. Про кожне винесене Судом рішення повідомляється письмово. Слухання у справах проводяться лише у виняткових випадках.
 
Костюшко-Царук О. Е.
Керівник апарату

Тиврівського районного суду